DENİZLİ ENERJİ SANTRALİ

Denizli ve çevresinin endüstriyel büyümesi ve yeniden yapılanmasında, ekonomik, güvenilir ve yüksek kaliteli elektrik enerjisi önemli bir rol oynamaktadır.

RWE & Turcas ortaklığında yürütülen proje kapsamında, Denizli'nin Kaklık Beldesi'nde net 775 MW üretim kapasiteli bir doğalgaz kombine çevrim santrali kurulmuş ve işletilmektedir. Santral çevreyle dost ve güvenli bir işletim sağlayarak, Denizli'nin ve bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmaktadır. Enerji Santrali, güvenli enerji arzı sağlayarak, bölgedeki artan elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. Verimlilik oranı %56 civarında olan bu ileri teknoloji ürünü doğalgaz kombine çevrim santrali, 3,5 milyon meskenin elektrik arzını karşılayabilecek kapasiteye sahip olmasının yanı sıra Türkiye’deki güvenli enerji arzına önemli bir katkıda bulunmaktadır ve Türkiye’deki toplam elektrik üretiminin % 2’sini karşılamaktadır. Santralin özellikle yaz aylarında bölgede artan elektrik ihtiyacına çözüm olması beklenmektedir.

Proje, Avrupa'nın önde gelen beş elektrik ve gaz şirketinden biri olan RWE ile Türkiye'nin deneyimli ve atılımcı petrol, petrokimya, gaz ve elektrik enerjisi şirketlerinden TURCAS ortaklığında gerçekleştirilmiştir. Ortaklık Türkiye enerji piyasasının gerekliliklerini yerine getirirken, projenin modern, yenilikçi ve çevreye duyarlı uluslararası standartlarda tasarlanmasını temin etmiştir.

Enerji santralinin bulunduğu alan Kaklık Beldesi’nin 2 km kuzeyinde, yörede kurulmakta olan organize sanayi bölgesinin doğusunda yer almaktadır.

Projenin Çevresel Etki Değerlendirme süreci tamamlanmış olup, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 'ÇED Olumlu' belgesi Kasım 2008'de alınmıştır. Buna ek olarak, proje ortakları uluslararası standartlarla uyumlu olarak bir Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) çalışması da gerçekleştirmiştirler. Bu konularla ilgili olarak "Proje Tanıtım Broşürü" ve "Halkın Katılımı ve Bilgilendirilmesi Planı" belgelerine ve proje hakkında genel bilgilere sayfanın en alt bölümünden ulaşılabilir.

Santral Hakkında

Adı:
Denizli Enerji Santrali

Sahibi:
RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.

%70 RWE Grubu, %30 TURCAS Grubu.

Yeri:
Denizli İli, Honaz İlçesi, Kaklık Beldesi, Kara Tepe Mevkii

Tanımı:
Artan bölgesel ve ulusal elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere güvenli ve çevre dostu doğalgaz yakıtlı kombine çevrim 775 MW (net kapasite) elektrik santrali inşaatı ve işletilmesi

İnşaat Süresi:
Enerji santralinin inşaatına Temmuz 2010’da başlanmış olup, 2013 yılı Ağustos ayında ticari işletmeye geçilmiştir.

Ortaklıklar Hakkında

RWE AG Hakkında
Avrupa'nın büyük elektrik ve gaz şirketi arasında yer alan RWE, elektrik ve gaz üretimi, ticareti, iletimi ve tedariki alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirket 60.000'e yakın çalışanıyla Avrupa'da 16 milyonun üzerinde müşterisine elektrik ve 7 milyon müşterisine doğalgaz tedarik etmektedir. Şirketin 2015 mali yılındaki cirosu yaklaşık 48 milyar Euro olarak kaydedilmiştir. RWE, enerji üreticileri arasında Almanya, Hollanda ve İngiltere’de en büyük tedarikçiler arasında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde doğalgaz piyasasında ilk sırada olan RWE, Orta ve Güneydoğu Avrupa’daki konumunu sürekli olarak geliştirmektedir.  

TURCAS PETROL A.Ş. (İMKB: TRCAS)
Turcas Petrol, petrol ve enerji sektörlerindeki öncü konumu ve çokuluslu şirketlerle ortak iş yapma kültürü sayesinde bugün Türkiye’nin lider enerji odaklı yatırım holdingidir. Turcas’ın akaryakıt ve madeni yağlar sektöründeki iştiraki Shell&Turcas Petrol A.Ş., ülke çapında 1.034 istasyonunda 2015 yılında elde ettiği 15,4 milyar TL satış geliriyle Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir. Turcas, elektrik sektöründe de RWE AG ile ortak yatırımlar yaparak faaliyetlerini sürdürmektedir. Turcas ve iştirakleri yaklaşık 1.080 kişi istihdam etmektedir.

 

 

Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi

 

© 2010 RWE & TURCAS Güney Elektrik Üretim A.Ş. Yasal Uyarı