TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞERLER ZİNCİRİ

RWE ve Turcas, enerji alanındaki uzmanlıklarını birleştirerek Denizli ilinin Honaz ilçesinde 775 MW net kapasiteli bir doğalgaz kombine çevrim elektrik santrali kurdu. 2010 yılında %70 RWE ve %30 Turcas katılımı ile başlayan bu işbirliğinin amacı, çevreyle dost ve güvenli bir elektrik santraliyle Denizli ve çevresinin uzun vadeli kalkınmasına önemli bir katkıda bulunmaktır.
Alanında uzman iki kuruluşun ortaklığı, santralin modern, yenilikçi, çevreyle dost, uluslararası standartlara uygun tasarlanmasını sağlarken, Türkiye’deki enerji mevzuatı hükümlerine de tam uyumu mümkün kılmaktadır.
Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, Kaklık Beldesi’nin 2 kilometre kuzeyinde ve organize sanayi bölgesinin doğusunda yer alıyor. 2013 yılı Ağustos ayında ticari faaliyete başlayan Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali %56 civarında verimlilikle faaliyet göstererek, Türkiye’nin enerji arzının güvenceye alınmasına önemli katkı sağlamaktadır.

RWE Grubu
Konvansiyonel elektrik üretimi ve enerji ticareti olmak üzere iki alanda faaliyet gösteren RWE AG, Avrupa’nın tüm enerji sisteminin işlerliği ve enerji ikmal güvenliği açısından vazgeçilmez bir konumdadır. Faaliyetlerinin üçüncü ayağı ise çoğunluk hissesine sahip olduğu innogy SE’dir.
RWE Generation, günümüzde Avrupa’nın önde gelen elektrik üretim şirketlerinden biri olup konvansiyonel elektrik üretiminde RWE Grubu bünyesinde en yüksek performansı gösteren şirket ve yetkinlik merkezidir. 40 bin Megawatt üzerinde elektrik üretim kapasitesine sahip olan şirket, 79 işyerinde 14 binden fazla kişi istihdam etmektedir. Sadece Almanya’da bulunan santralleri elektriğin üçte birini sağlamaktadır. Almanya, Birleşik Krallık ve Hollanda’da güçlü bir varlık gösteren RWE Generation, halihazırda Avrupa’nın en modern ve en verimli elektrik santralleri envanterine sahiptir.
Ticari bölüm olan RWE Supply & Trading, Avrupa’nın önemli ticaret şirketlerinden biri olup gerek enerji gerekse enerjiyle ilgili kıymetler açısından küresel ticaret pazarlarında faaldir. RWE AG, Avrupa enerji sisteminin istikrarına önemli bir katkı sağlamaktadır.
RWE, Türkiye’de 2008 yılında kurduğu ilk iştiraki ile faaliyete başlamış olup Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir değerler zincirine katkıda bulunmaktadır.

Turcas Petrol
86 yıllık köklü geçmişiyle Turcas (BİST:TRCAS), Türkiye’nin öncü petrol ve enerji odaklı yatırım şirketidir. Turcas’ın Shell Türkiye ile akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe kurduğu ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.017 adet Shell markalı istasyon ağı ve 2016 yılında gerçekleştirdiği 16,8 milyar TL satış hasılatı ile Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir. Turcas’ın Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin sahibi ve işletmecisidir. Jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir.