DENİZLİ ENERJİ SANTRALİ

 

Kısaca

Proje Adı:
Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali

Açıklama:
Bölgenin ve ülkenin artan enerji talebine güvenli enerji arzı ile katkı sağlamak üzere, Türkiye’nin en çağdaş ve çevre dostu tesislerinden biri olan, 775 MW kapasiteli doğalgaz kombine çevrim santralinin kurulması ve işletmeye alınması

Sahibi:
RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.
(70% RWE AG; 30% TURCAS Elektrik Üretim A.Ş (bir TURCAS Petrol A.Ş. iştiraki)
Ayrıntılar

Yer:
Denizli ili Honaz ilçesi Kaklık beldesi Kara Tepe mevkii

İnşaat süresi:
Enerji santralinin inşaatına Temmuz 2010’da başlanmış olup, 2013 yılı Ağustos ayında ticari işletmeye geçilmiştir.

RWE & Turcas Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali

Avrupa'nın önde gelen beş elektrik ve gaz şirketinden biri olan RWE’nin, Türkiye’de ilk yatırımı Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’dir. Santral, % 70 RWE ve % 30 Türkiye'nin deneyimli ve atılımcı petrol, petrokimya, gaz ve elektrik enerjisi şirketlerinden Turcas Petrol’ün hissesine sahip olduğu RWE ve Turcas iş ortaklığı olan RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kuruldu.

2013 yılından beri ticari faaliyette bulunan Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, 500 Milyon Euro’nun üzerinde bir yatırımdır. 3 milyon meskenin elektrik tedarikini sağlayabilecek kapasiteye sahip santral, gelişen Türkiye ekonomisine güvenilir ve verimli elektrik sağlıyor. 775 MW net üretim kapasitesine sahip olan santral, Denizli ve çevresinin endüstriyel büyümesi ve yeniden yapılanmasında, ekonomik, güvenilir ve yüksek kaliteli elektrik enerjisi ile önemli bir rol oynuyor.
Verimlilik oranı %56 civarında olan bu ileri teknoloji ürünü doğalgaz kombine çevrim santrali, Türkiye’deki güvenli enerji arzına önemli bir katkıda bulunmaktadır ve Türkiye’deki toplam elektrik üretiminin % 1.2’sini karşılamaktadır.

Çevreci tesis ödülü

Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, Türkiye'de ve dünyada, enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla, ICCI 2014-“Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı” kapsamında düzenlenen ICCI Enerji Ödülleri’nde termik enerji santralleri kategorisi doğalgaz alanında birinciliğe layık görüldü. RWE & Turcas, 2015 yılında düzenlenen ICCI Enerji Ödülleri’nde de aynı kategoride ödüllendirildi.

RWE & Turcas, yalnızca enerji sektöründe değil, aynı zamanda çevre alanında da başarılı çalışmaların mimarı oldu. Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için şehirlere öncülük eden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin teşebbüsüyle 2013 yılında başlatılan ve örnek işletmeleri cesaretlendirme amacını taşıyan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2014 yılındaki 2. Çevreci Tesis Ödülleri’nde, Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, Çevreci Tesis Ödülü’nün sahibi oldu.